Istrancalar’daki altın madeni yargıya taşındı!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kırklareli’nin merkeze bağlı beldelerinden Dereköy’de özel bir firma tarafından işletilecek olan altın madeni için Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca verilen “ÇED gerekli değildir” kararı yargıya taşındı. DAYKO temsilciliği ile yöredeki sulama kooperatifi, sendikalar, dernekler ve köy muhtarlarından oluşan 20 davacı, altın madenine verilen “ÇED gerekli değildir” kararının yürütülmesinin durdurulması istemiyle açılan dava dilekçesini Edirne İdare Mahkemesine iletilmek üzere Kırklareli Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesine teslim etti.
Dava dilekçesinin mahkemeye sunulmasının ardından konuyla ilgili bilgiler veren Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Kırklareli Temsilcisi Göksal Çidem, altın madenine ilişkin proje dosyasının uluslararası sözleşmelerle bölgede yapılan çevre düzeni planlarına aykırılık teşkil ettiğini dile getirdi.

‘DAVA KONUSU İŞLEM ANAYASAYA AYKIRI’

Anayasanın 56. maddesinde yer verilen, “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir” hükmüne atıfta bulunan Çidem, dava konusu idari işlemin Anayasanın 44. ve 169. maddelerine aykırı olduğunu belirterek, “Anayasamızda, ‘Orman alanları daraltılamaz ve ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez’ hükmü bulunmaktadır” dedi.

‘BUĞDAY EKTİK AVM ÇIKTI!’

Son yıllarda plansız yatırımlarla yok edilen Trakya’nın topraklarının oldukça bereketli olduğunu anlatan Çidem, “O kadar bereketli ki, buğday ektik AVM çıktı. Çeltik ektik duble yol çıktı. Mısır tarlalarında cezaevi, meralara mülteci merkezi, ormanlara çimento fabrikası, ayçiçeği tarlalarına ise oteller yapıldı. Çiftçi de toprağını ekmiyor artık, satıyor” ifadelerini kullandı.
Dereköy altın madeni ruhsat alanının bölgenin su kaynakları üzerinde bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Doğan Kantarcı, söz konusu işletmenin Edirne Lalapaşa ilçesine bağlı Vaysal köyünde açılan altın, gümüş ve kurşun çıkartılan madenle benzer özellikler taşıdığına dikkat çekerek etkilerinin de aynı olacağını söyledi. Vaysal altın madeni için Edirne Valiliğince verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararının da bir süre önce mahkemece iptal edildiğini anımsatan Prof. Dr. Doğan Kantarcı, mahkemenin kararına dayanak oluşturan bilirkişi raporunda, keşif sırasında ortama yayılı olan pasa numunelerinden alınan örneklerde yapılan analiz sonuçlarının; atık materyalin içinde tüm canlılar için toksisite yaratacak kurşun, bakır, arsenik ve krom gibi elementlerin varlığının ortaya konulduğunu kaydetti.

‘BU ORTAMDA CANLI YAŞAYAMAZ’

Prof. Dr. Beyza Üstün, Prof. Dr. Hayrettin Koral,  Prof. Dr. Ünal Akkemik’ten oluşan bilirkişi heyetinin, mahkemenin talebi üzerine Vaysal madeni için hazırladıkları raporda şu görüşlere yer veriliyor: “Pasa ya da atık materyal yağmurla taşınarak, yeraltına sızarak doğal sistemi kirletecek, yağış suları ile ulaşacağı her yerde içinde bulunan metallerle tüm canlılar için yaşam riski oluşturacaktır. Yeraltından çıkarılarak parçalanmış ve toprak üstüne yayılarak yağmur suyu ile taşınımı arttırılmış hali ile pasa doğal sistem için zararlıdır. Doğal sistemlerde kalıcılık etkisi gösteren metaller, maden çalıştıkça doğal ortam için kirletme etkisinin devamlı olacağı, yani yıllarca ve sürekli kirliliğin; suyla ve rüzgarla taşınacağı, doğal sistemlerin (toprak, dere, göletler) giderek geri dönüşümsüz kirleneceği, canlıların yaşayamayacağı ortamlara dönüşeceği açıktır. Bu ölçüde olan yok edici girişimlerin bir daha telafisi de mümkün değildir.”

www.evrensel.net

Eklenme tarihi: 2013-12-14 06:00:56

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.